Zelení v Sasku chtějí, aby se vláda vymezila proti českým jaderným plánům

Zelení v Sasku jsou nespokojeni s postojem tamní vlády premiéra Michaela Kretschmera k plánované výstavbě šesti malých modulárních reaktorů (SMR) v Tušimicích na Chomutovsku nedaleko hranic s Německem. Poslanec saského zemského sněmu Thomas Löser z této ekologické strany požaduje, aby Kretschmerův kabinet jasně formuloval rizika spojená s nukleární energií a aby za středobod svého postoje označil ochranu Sasů a saské přírody, napsal portál Tag24.

Zelení v Sasku chtějí, aby se vláda vymezila proti českým jaderným plánům

České plány už v červnu vyvolaly v zemském sněmu vášnivou debatu, ve které se poslanci Zelených, postkomunistické Levice a sociální demokraté (SPD) proti projektu ostře vymezili, naopak zákonodárci Kretschmerovy konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) varovali před poučováním Česka. Do rozpravy zasáhla i pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), která vyzvala k vybudování podobných reaktorů i v Sasku.

Nespokojení Zelení si následně od koaliční vlády CDU a SPD vyžádali písemné stanovisko k tomu, jaký postoj zastává. Tento týden dostali odpověď, ve které Kretschmerův kabinet konstatoval, že jaderná energetika sice sama o sobě představuje riziko, zároveň je ale nebezpečí nehody s únikem radioaktivity značně nízké. Saská vláda zároveň poukázala na vysoké bezpečnostní standardy Česka i samotného provozovatele jaderných zařízení a na to, že české nukleární provozy bezpečně fungují po desetiletí. V písemném postoji saská vláda rovněž vyslovila důvěru v české úřady.

"Jaderná elektrárna před naším prahem není žádným napínavým experimentem, ale značným rizikovým faktorem pro člověka a přírodu," prohlásil Löser. Tvrdí, že saská vláda se vyhýbá tomu, aby zaujala jasný postoj a aby upozornila na rizika.

"Zemská vláda musí formulovat jasné stanovisko, které do středobodu postaví ochranu Sasů a také naší přírody," dodal s tím, že saská vláda by měla otevřít i otázku spotřeby vody v plánovaném jaderném provozu.

Zelení a také Levice mohou na Kretschmerovu vládu vytvářet značný tlak, neboť koalice CDU a SPD nemá v zemském sněmu většinu a je odkázaná na podporu ekologických a levicových poslanců.

Proti českým jaderným plánům pod Krušnými horami protestují také ekologická a aktivistická sdružení BUND, Greenpeace či Parents for Future (Rodiče pro budoucnost).

Zamýšlené reaktory SMR nahradí v Tušimicích výrobu elektřiny v hnědouhelné elektrárně Tušimice II. Celkový elektrický výkon reaktorů bude nejvýše 1500 megawattů. Se zprovozněním prvního bloku se počítá v roce 2038.

Modulární reaktory lze vyrábět sériově v továrnách a po jednotlivých blocích jich postupně více soustředit na jednom místě. Podle expertů na jadernou energetiku se liší od velkých jaderných bloků zejména nižším výkonem, zároveň ale umožní rychlejší a jednodušší stavbu. První modulární reaktor připravuje společnost ČEZ u jihočeské jaderné elektrárny Temelín.

Německo rozhodlo o ukončení výroby elektrické energie z jádra v roce 2011 za vlády kancléřky Angely Merkelové. Podnětem k tomu byla havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě z téhož roku. Poslední tři jaderné elektrárny Německo odpojilo od sítě v roce 2023, energii z jádra tak přestalo vyrábět po více než 60 letech.

Súvisiace články

Hladík: Česko nemá sílu prosadit odklad nebo zrušení nových emisních povolenek

Česko nyní nemá podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) sílu prosadit v Evropské unii odklad zavedení emisních…

Darček pre nemeckú vládu? Veľké firmy ohlásili rekordné investície za 631 miliárd eur. Chcú postaviť na nohy „chorého muža Európy"

Zachránia nemeckú ekonomiku samotní podnikatelia? Manažéri 61 najväčších spoločností v krajine sa spojili, aby rozhýbali nemecké h…

Vyšší ceny a nezaměstnanost, nižší HDP. I pro USA jsou Trumpova cla negativní impulz, říká Marek

Evropě zbývá týden pro nalezení dohody s Trumpovou administrativou, aby se vyhnula zvýšeným americkým clům. Ty Trump oznámil před…

Někdy šetří peněženku vlaky, jindy letadla. Nebe má ale výhodu rychlosti

Ekologičtější cesta nemusí být vždy levnější a už vůbec ne rychlejší. Přesto má cestování vlakem oproti letadlům určité výhody. Zá…

Dánové chtějí do norské energetiky nasadit malé reaktory: 1 MWh má stát pár eur

Norsko zvažuje vstup do jaderné éry – nikoli však klasickými cestami, ale pomocí malých modulárních reaktorů (SMR) nové generace.…

Kalendár akcií

Mezinárodní konference energetika a životní prostředí

08. 09. 2025 - 10. 09. 2025
Hotel Sepetná, Ostravice

Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“

18. 09. 2025 09:00 - 17:00
Parlament ČR, Praha
Business Forum Energy na téma: „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“ je businessová akce organizovaná Italsko-českou obchod...

Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?

24. 09. 2025 - 25. 09. 2025
Hotel Passage, Brno
Každoroční odborná konference Energetika je unikátní otevřenou diskuzní platformou pro směřování energetiky. Na jednom místě během dvou dnů propojuje...

Agregace a flexibilita 2025

07. 10. 2025 09:00 - 17:00
Hotel Stages, Praha
Největší událost roku zasvěcená agregaci flexibility. Konference pořádaná Sdružením agregátorů a poskytovatelů flexibility (SAF), které je součástí as...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

90747
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1210
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika