Obce z Vysočiny se brání proti úložišti u Nejvyššího správního soudu
Obce z Vysočiny, na jejichž území se zvažuje stavba hlubinného úložiště jaderného paliva, podaly k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP). Učinily tak stejně jako před časem obce z lokality Březový potok z Pošumaví a Janoch u Temelína. Nechtějí, aby na jejich území státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dělala vrty a další geologické práce. ČTK to řekl mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti a starosta Rudíkova na Třebíčsku Zdeněk Souček.

"Žalobu jsme podali minulý týden ve středu. Moc nadějí do toho nedáváme, protože už jednou správní žaloby skončily i u Ústavního soudu, a ta judikatura pro nás bohužel vyšla tak: 'v současné době se vám nic neděje, zatím se jen lokalita vyhledává, předjímáte závěr, že u vás bude úložiště'. Ale považujeme za důležité zkoušet to znovu a znovu," řekl Souček. Žádné geologické práce spojené z průzkumem lokality se podle něj zatím v okolí obce nedělají.
V úložišti mají být v budoucnu půl kilometru pod zemí trvale uložené tisíce tun použitého paliva z jaderných elektráren. SÚRAO má kvůli stavbě úložiště prověřovat čtyři území. Vedle Janocha a Březového potoku také lokalitu Horka a Hrádek na Vysočině. Rudíkov je součástí Horky. Nejvhodnější místo chce správa vybrat do roku 2030. Za dalších 20 let by mělo být postavené.
Obce se úložišti dlouhodobě brání. V nyní podané žalobě namítají i to, že ministerstvo při stanovení průzkumných území pro geologické práce nedostatečně zvážilo veřejné zájmy na ochraně vody, přírody i krajiny. Žalují také nedostatečnou ochranu vlastnických práv.
Úložiště za více než 100 miliard korun mělo původně vzniknout do roku 2065, o urychlení výstavby se mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je to, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050.
Súvisiace články
Někdy šetří peněženku vlaky, jindy letadla. Nebe má ale výhodu rychlosti
Ekologičtější cesta nemusí být vždy levnější a už vůbec ne rychlejší. Přesto má cestování vlakem oproti letadlům určité výhody. Zá…
Dánové chtějí do norské energetiky nasadit malé reaktory: 1 MWh má stát pár eur
Norsko zvažuje vstup do jaderné éry – nikoli však klasickými cestami, ale pomocí malých modulárních reaktorů (SMR) nové generace.…
Zlozvyk v těžebním průmyslu: Ve světě se bezúčelně spálil plyn za 1,3 bilionu
Těžaři někdy zemní plyn získaný jako vedlejší produkt při těžbě ropy bezúčelně spalují. Jak varovala ve své zprávě Světová banka,…
Odstartováno, české firmy mohou začít bojovat o zakázky na Dukovanech
Firmy, které se budou chtít podílet na nových Dukovanech, dostaly první informace, jak na to. Musí hlavně projít výběrovým řízením…
Státy mají chránit planetu před dopadem klimatických změn, uvedl soud OSN
Čisté, zdravé a udržitelné životní prostředí je lidským právem, uvedl dnes podle agentury AP Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v klíčo…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.