Pardubice se připravují na sdílení elektřiny z vlastních výroben
Pardubice se připravují na sdílení elektřiny z fotovoltaických panelů na střechách městských objektů. Přebytečnou energii budou využívat i v budovách, kde elektrárny instalované nejsou. Prvních pět výroben o celkovém instalovaném výkonu asi 250 kilowattů, které se postupně spouštějí, by mělo ušetřit ročně zhruba 1,2 milionu korun, řekl ČTK radní František Brendl (Společně pro Pardubice).

Elektrárny instalovala městská společnost Služby města Pardubic na čtyři budovy Domova pro seniory na Dubině, další bude na Základní škole Spořilov. Ostatním uživatelům, kteří se do sdílení zapojí, například budově radnice, administrativním objektům města či jeho příspěvkovým organizacím, bude firma účtovat cenu silové elektřiny o 20 procent nižší než ta, za niž ji v daném roce odebírají.
"Zisk bude zůstávat ve Službách města Pardubic, kde se bude investovat do energeticky úsporných opatření, nebo jej formou dividendy jej dostane město," uvedl Brendl.
Počet fotovoltaických elektráren chce město zvyšovat. V druhé etapě vznikne deset slunečních elektráren a pokračovat se bude na vhodných budovách. Na pořízení využívají Pardubice dotace státu, návratnost Brendl odhaduje na několik let podle ceny elektřiny na trhu.
V budoucnu se Pardubice spolu s Pardubickým krajem zapojí do připravovaného Energetického společenství Východních Čech. Přebytečnou elektřinu bude možné sdílet z krajských a městských výroben a dodávat do budov hejtmanství a Pardubic včetně nemocnice či plaveckého bazénu. Účastníků společenství by mělo být časem víc a elektřina by proudila primárně do veřejného sektoru.
Asi nejpokročilejší ve sdílení elektřiny je v kraji město Chrudim. Ročně odhadem ušetří na platbách za energie několik milionů korun. Další úspory by mohlo přinést vybudování vlastní rozvodné sítě elektřiny u hlavního náměstí, takže by tam město neplatilo za distribuci.
Súvisiace články
Spolehlivé dodávky elektřiny? Klíčová je flexibilita kapacitních trhů
Energetická politika Evropské unie dlouho balancuje mezi zajištěním spolehlivých dodávek elektřiny a urychlením přechodu na obnovi…
Dánové chtějí do norské energetiky nasadit malé reaktory: 1 MWh má stát pár eur
Norsko zvažuje vstup do jaderné éry – nikoli však klasickými cestami, ale pomocí malých modulárních reaktorů (SMR) nové generace.…
Energetici sa pripravujú na zvýšený dopyt po elektrine. V Holandsku už prechod z plynu na elektrinu spôsobuje problémy.
Rastúci počet elektromobilov, očakávaný nárast počtu tepelných čerpadiel na vykurovanie či znižovanie závislosti priemyslu od fosí…
Zakázky zkrachovalé S-Power Energies by měla zpracovat firma Sefy
Zakázky na instalaci fotovoltaické elektrárny zkrachovalé společnosti S-Power Energies, které firma dosud nezahájila, zpracuje zře…
Budoucnost energetiky je ve flexibilním řízení spotřeby a výroby v reálném čase
Schopnost flexibilně řídit spotřebu nebo výrobu energií v reálném čase bude klíčová pro efektivní využívání elektřiny v rodinných…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.