Praha plánuje investice do menších čistíren odpadních vod
Pražská vodohospodářská společnost (PVS) plánuje zvýšení kapacity několika takzvaných pobočných čistíren odpadních vod (PČOV), které obsluhují oblasti na periferiích metropole. Důvodem je fakt, že na 12 z 23 čistíren spravovaných PVS byl ke konci loňského roku vyhlášen stop stav, což znamená, že již k nim není možné připojovat nově stavěné domy. Vyplývá to z městského koncepčního dokumentu, který má ČTK k dispozici. Do sítě PČOV chce PVS do roku 2030 investovat asi 4,58 miliardy korun.

Cílem investic je zajistit, aby byl do roku 2030 odstraněn stop stav u všech čistíren, kde nyní platí. Práce na zvýšení kapacity čistíren již začaly v Královicích, letos se v plánují v Nedvězí. PVS již také zahájila tendry pro PČOV v Přední Kopanině a Vinoři a letos to plánuje v případě čistírny ve Kbelích.
V různých fázích přípravy jsou podle dokumentu projekty intenzifikace čistíren v Březiněvsii, Čertousech, Kolovratech, Lochkově, Dolních Chabrech a Kolodějích. Několik PČOV také PVS plánuje přepojit na centrální kanalizační systém s vyústěním v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově.
Celkem plánuje PVS do modernizace sítě do roku 2030 i se započtením projektů z loňského roku investovat asi 4,58 miliardy korun, z toho 2,65 miliardy má jít z rozpočtu PVS a 1,93 miliardy by měl zaplatit magistrát, který PSV vlastní. Další náklady může podle dokumentu přinést přijetí nové evropské směrnice o čištění městských odpadních vod, kterou musí český stát přijmout do národní legislativy do konce července 2027.
PVS plánuje taky pokračování modernizace ÚČOV, která má stát zhruba 7,3 miliardy korun. Po rekonstrukci má být původní takzvaná stará vodní linka vybavena stejnou technologií jako ta nová, která začala fungovat v roce 2018. Modernizace celé čistírny byla podle dřívějších vyjádření nutná kvůli evropské legislativě a normám pro obsah dusíku ve vodě, kterou zařízení po vyčištění vypouští do Vltavy.
Súvisiace články
Konec skládkování a maximální recyklace. Vláda schválila Plán odpadového hospodářství do roku 2035
Ministerstvo životního prostředí připravilo nový Plán odpadového hospodářství na období 2025-2035. Plán představuje zcela zásadní…
Spalovat odpadky budou i v Českých Budějovicích. Teplárna získala stavební povolení
Další záměr na energetické využití odpadu získal stavební povolení. Dopravní a energetický stavební úřad při ministerstvu průmyslu…
Nový Bor umožní zkušebně třídit bioodpad i obyvatelům na sídlištích
Obyvatelé na sídlištích v Novém Boru na Českolipsku dostanou možnost třídit i biologicky rozložitelný odpad, zatím ho do speciální…
V Karlovarském kraji se za 20 let vytřídilo už 17.000 tun elektroodpadu
Lidé v Karlovarském kraji odevzdali za 20 let existence systému sběru a recyklace Elektrowin už více než 17.000 tun elektroodpadu.…
Hasiči a inspekce životního prostředí prověří skládky, kde hrozí požáry
Rozsáhlou kontrolu skládek a zařízení pro nakládání s odpady dnes zahájili hasiči spolu s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽ…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.