Firma Hydropol má finanční problémy, soud s ní zahájil insolvenční řízení
Česká společnost Hydropol, která se zabývá projektováním a stavbou vodních elektráren, má finanční problémy. Krajský soud v Hradci Králové nyní na návrh firmy zahájil insolvenční řízení, podnik žádá o povolení reorganizace. Firma dluží téměř 200 milionů korun. Vyplývá to z obchodní rejstříku. Server Deník N upozornil, že problémy podniku vznikly při jeho zahraniční expanzi.

Finanční problémy firmy podle deníku začaly v době koronavirové krize, kdy začaly narůstat zpoždění při výstavbě projektů ve Velké Británii, na kterou se Hydropol zaměřuje. Další vliv měla mít také inflace a následně i omezení dotací ve Velké Británii. Celkově tak Hydropol podle deníku nyní dluží 191 milionů korun.
"Došlo tam k problémům, které nyní musíme řešit,“ řekl Deníku N šéf společnosti Jan Tošnar. Kromě potíží se zdržením staveb a inflací firma musela řešit také reklamace tří elektráren. "Část elektráren se v době covidu stavěla v rychlosti a nekvalitně a my to musíme nějak vyřešit," dodal Tošnar.
Pomoci s reorganizací firmy by podle návrhu měla společnost Renfin, kterou rovněž ovládá podnikatel Tošnar. Renfin vlastní a provozuje desítky vodních elektráren po celém světě, její obrat je na úrovni stovek milionů korun ročně. Renfin podle návrhu má poskytnout na reorganizaci zhruba 15 milionů korun, které by si měli rozdělit věřitelé za své pohledávky. Většina věřitelů už podle podniku návrh schválila. Podle Deníku N Hydropol nedisponuje téměř žádným významným majetkem, v případě úpadku by tak věřitelé nedostali téměř nic.
Hydropol se na energetickém trhu pohybuje od roku 1996. Kromě Velké Británie působí například v Itálii, na Balkáně, v Jižní Americe či Indonésii. Celosvětově se blíží hranici 100 realizovaných projektů na území čtyř světadílů. V Česku stála za stavbou vodních elektráren ve Velkém Oseku, Mělníku či Přelouči.
Hydropol je tak další z řady firem z oboru obnovitelných zdrojů, které v nedávné době zamířily do insolvence. V minulých měsících šlo například o firmy Solek nebo Geen Holding. Nejznámějším případem je krach Energetického holdingu Malina z roku 2023, který u tisíců zákazníků instalace ani nedokončil.
Súvisiace články
Fico iba nasľuboval. Prečo Gabčíkovo zhltne až stovky miliónov a o čom je spor s Maďarmi?
Keď slovenská vláda v roku 2015 prevzala vodnú elektráreň Gabčíkovo od talianskej firmy Enel, premiér Robert Fico (Smer) sľuboval,…
Využitie eurofondov na dotácie energií domácnostiam je len dočasné riešenie, reaguje platforma BPB na Sakovú
Plánované využitie eurofondov na dotácie energií domácnostiam je len dočasné riešenie, ktoré nerieši vysokú spotrebu energie v nee…
iKomunita: Největší sdružení instalačních firem v komunitní energetice odolává propadu trhu
Unikátní technické řešení spojení fotovoltaiky a chytrého sdílení energie pod hlavičkou platformy iKomunita využívá už 30 firem. V…
Nemecký priemysel stráca pracovné miesta, upozorňujú zamestnávatelia. Pochybujú aj o nových investíciach
Počet zamestnancov v nemeckom kovospracujúcom a elektrotechnickom priemysle ďalej klesá. Len od začiatku tohto roka prišli o pribl…
Kde vyrobit zelené teplo? Návod dávají dvě strategie, které projedná vláda
Emisní stopa elektřiny rychle klesá, horší je to zatím s „ozeleněním“ výroby tepelné energie. Možnou cestu vpřed popisují dvě stra…
Kalendár akcií
Mezinárodní konference energetika a životní prostředí
Konference Energetika 2025: Jak udělat energetiku konkurenceschopnou?
Agregace a flexibilita 2025
Energofórum 2025
ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.