Analytici: ČR v energiích doplácí na slabší ekonomiku a vyšší regulovanou složku

Česko v cenách elektřiny oproti ostatním zemím EU doplácí na slabší ekonomiku, vyšší nárůst regulované složky a také nižší míru státních dotací. Situace na trhu se ale podle nich v současnosti mírně zlepšuje. Postupně by se měly projevovat například nižší ceny v nabídkách dodavatelů. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK.

Analytici: ČR v energiích doplácí na slabší ekonomiku a vyšší regulovanou složku

Ceny elektřiny pro domácnosti byly v České republice i ve druhém pololetí loňského roku podle standardu kupní síly (PPS) nejvyšší z celé Evropské unie, oznámil dnes unijní statistický úřad Eurostat. PPS je společná měna, která stírá rozdíly v cenových hladinách mezi jednotlivými zeměmi, a umožňuje tak vzájemné srovnání. Ceny v Česku činily 41 PPS za 100 kilowatthodin, následuje Kypr s 35,70 PPS a Německo s 35,23 PPS.

Podle analytika ENA a výkonného ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiřího Gavora je pozice Česka jako země s nejdražší elektřinou výsledkem zejména slabší ekonomiky. Aktuální statistiky Eurostatu podle něj přinášejí obraz o cenách elektřiny v Evropě trochu se zpožděním. V loňském roce se totiž projevoval například velký nárůst regulované části ceny elektřiny, která na začátku loňského roku meziročně stoupla o vysoké desítky procent. Vliv také měly dlouhodobé fixace, které někteří zákazníci uzavírali ještě v době energetické krize.

V současnosti je podle něj už situace lepší. Gavor v této souvislosti připomněl postupný pokles cen elektřiny v nabídkách dodavatelů pro odběratele. Upozornil také na mnohem mírnější nárůst regulované složky. To vše se ovšem podle Gavora do žebříčku Eurostatu promítne nejdříve až za půl roku.

Cena elektřiny v Česku je podle analytika XTB Jiřího Tylečka důsledkem střetu nabídky a poptávky ve středoevropském prostoru. "I když jsme stále vývozcem elektřiny, platíme tržní ceny bez dotací. Česko je propojeno ve vnitřním energetickém trhu s Německem a dalšími zeměmi EU," vysvětlil. Připomněl také, že státní pomoc během energetické krize byla v některých jiných státech Evropy vyšší. Například na Slovensku v ní podle něj pokračují i letos.

Na nejvyšší příčku v cenách elektřiny v přepočtu na kupní sílu dostaly podle něj Česko zejména nízké mzdy a taká vysoká regulovaná složka. "Vyšší regulované poplatky však nelze bez rozmyslu odsoudit. Jsou mimo jiné potřeba pro přípravu energetické sítě na přechod na obnovitelné zdroje. Nedávný blackout na Pyrenejském poloostrově ukázal, že investice do energetické sítě jsou nutností, upouzornil Tyleček.

Do budoucna je ale Tyleček rovněž mírně optimistický. "Velkoobchodní ceny klesají, ale bez strukturálních změn zůstane cena elektřiny vysoká. Česko je v následujících letech odsouzeno stát se importérem elektřiny bez možnosti tržní ceny výrazněji ovlivňovat. V tomto ohledu by však mohlo pomoci zestátnění energetické společnosti ČEZ," dodal Tyleček.

Súvisiace články

EU jedná proti vlastním zájmům, řekl Kreml o plánech zakázat dovoz ruského plynu

Evropská unie jedná proti vlastním zájmům, řekl dnes podle agentury Reuters mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov o plánu Evropské komise z…

Ruský rozpočet podle ministra letos nepočítá s dividendou od Gazpromu

Plán ruského rozpočtu na letošní rok nepočítá s dividendou od státního podniku Gazprom, uvedl ruský ministr financí Anton Siluanov…

EU plánuje zákaz nových smluv na ruský plyn, konec veškerého dovozu do roku 2027

Evropská unie navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce…

Ceny ropy rostou po pondělním poklesu způsobeném rozhodnutím OPEC+ o vyšší těžbě

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují po pondělním poklesu, za kterým stálo rozhodnutí skupiny OPEC+ urychlit zvyšování těžby. Severom…

Německo snížilo cíl naplnění plynových zásobníků na 80 %, předběhlo tak unijní legislativu

Německá vláda 30. dubna schválila nové nařízení, které snižuje národní cíl pro naplnění zásobníků plynu k 1. listopadu z dosavadní…

Kalendár akcií

NextGen Energetika 2035+

14. 05. 2025 08:00 - 16:00
Hotel Ambassador Zlatá Husa, Praha
Další ročník konference NextGen Energetika 2035+ přináší klíčovou diskuzi o budoucnosti české energetiky v době technologických inovací, rostoucích in...

Moderná energetika v meniacom sa svete

15. 05. 2025 09:00 - 17:00
ViennaHouse hotel Bratislava a online
Cieľom konferencie je zhodnotiť vykonávanie pokrokových spôsobov podnikania v energetike, umožnené legislatívou spoločného trhu EÚ a aplikovanou v Čec...

SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?

21. 05. 2025 - 22. 05. 2025
Hotel Senec****
Pozývame Vás na 15. ročník SAPI Energy Conference, ktorá sa uskutoční 21. a 22. mája v Hoteli Senec****. Čaká Vás dvojdňové medzinárodné podujatie pln...

Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“

29. 05. 2025 09:00 - 17:00
Parlament ČR, Praha
Business Forum Energy na téma: „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“ je businessová akce organizovaná Italsko-českou obchod...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

89603
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1183
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika