Ani týden po výpadku elektřiny ve Španělsku není jasná jeho příčina

Ani týden po největším výpadku elektřiny v historii Španělska, který postihl celý Pyrenejský poloostrov 28. dubna, není jasné, co přesně ho způsobilo. Podle španělského deníku El Economista kvůli tomu také vede spor energetická společnost Red Eléctrica (REE) a ministerstvo pro ekologickou transformaci. K výpadku podle mnohých expertů přispěl velký podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie ve Španělsku.

Ani týden po výpadku elektřiny ve Španělsku není jasná jeho příčina

Společnost REE, jejímž hlavním akcionářem je španělský stát, už loni v květnu představila dokument, v němž navrhla aktualizovat bezpečnostní kritéria pro ochranu elektrické infrastruktury s ohledem na větší podíl obnovitelných energií. REE varovala, že v oblastech s vysokou koncentrací výroby z obnovitelných zdrojů by mohlo docházet k anomálnímu chování, co se týče ochrany systémů.

Ministerstvo pro ekologickou transformaci uvedlo, že tento dokument dostalo až letos v lednu, informovala dnes místní média. Podle nich jsou dosavadní bezpečnostní kritéria pro elektrickou infrastrukturu z roku 1996 v případě pevniny a z roku 2011 v případě španělských ostrovů.

Ministerstvo tvrdí, že REE ve své zprávě navrhla, aby nové ochranné mechanismy byly zavedeny do pěti let, a uvedla, že "okamžité" zavedení změn není potřeba a že reforma je nutná ve "střednědobém až dlouhodobém horizontu".

Španělská televize La Sexta dnes informovala, že týden před blackoutem zaznamenala REE ve Španělsku výpadek způsobený kombinací incidentů, k nimž nikdy takto synchronně předtím nedošlo. Ale zatímco 22. dubna se systém podařilo stabilizovat za několik minut a výpadek elektřiny byl jen lokální, 28. dubna postihl blackout celý Pyrenejský poloostrov - tedy Španělsko i Portugalsko.

Krátce po poledni 28. dubna se mimo jiné zastavily vlaky po celém Španělsku a metro v Madridu či v Barceloně, přestaly fungovat semafory na silnicích, zhasla světla v domech, obchodech, školách i továrnách. Ze zhruba padesáti procent se dodávky podařilo obnovit před půlnocí, 99 procent Pyrenejského poloostrova mělo elektřinu ale až ráno druhý den, kdy ale ještě řadu hodin přetrvávaly problémy v železniční dopravě.

Společnost Red Eléctrica druhý den po blackoutu na základě předběžného šetření vyloučila jako příčinu kybernetický útok, madridský soud ale zahájil vyšetřování, zda nešlo o útok na kritickou infrastrukturu. Událost také oživila debatu o obnovitelných zdrojích energie, jelikož sama REE poukázala na problém s výpadkem fotovoltaické výroby na jihozápadě země těsně před blackoutem. Opozice vládu kritizovala a vyzvala také, aby se nerušily jaderné elektrárny.

Španělsko patří ke světovým lídrům v obnovitelných zdrojích energie. Také v den blackoutu převažovala výroba energie z obnovitelných zdrojů a těsně před výpadkem ve 12:32 byl podíl této energie na momentální spotřebě kolem 70 procent, napsal minulý týden deník El País.

Súvisiace články

Slovensko tento rok poslalo Kyjevu len zlomok elektriny. A váha aj nad novou zmluvou: Podmienky sa zmenili

Vzťahy premiéra Roberta Fica s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským sú v posledných mesiacoch napäté. Slovenskému predsed…

Biometan jako záchrana? Studie varuje: V energetickém mixu ho musí být víc

Sdružení Gas Infrastaructure Europe (GIE) zveřejnilo studii, v níž podrobně analyzuje evropskou plynárenskou infrastrukturu. Z ana…

Zaměstnavatelé a odbory zapojení českých firem do dostavby JE Dukovany

Ve smlouvě s korejskou firmou KHNP o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany budou záruky, aby nebylo možné české firmy obcházet. Nen…

Část Evropy požaduje rozbití německého trhu s elektřinou. Může to snížit ceny. Česko by přesto zůstalo nejdražší

Některé evropské státy tlačí na rozdělení Německa. Nikoliv politické na ose Východ- Západ jako v minulosti, ale energetické. V kaž…

Německá vláda chce využít zachycování uhlíku, odborníci varují

Plány nastupující německé vlády na využití zachycování a ukládání uhlíku (CCS) pro výrobu elektřiny v plynových elektrárnách se pr…

Kalendár akcií

NextGen Energetika 2035+

14. 05. 2025 08:00 - 16:00
Hotel Ambassador Zlatá Husa, Praha
Další ročník konference NextGen Energetika 2035+ přináší klíčovou diskuzi o budoucnosti české energetiky v době technologických inovací, rostoucích in...

Moderná energetika v meniacom sa svete

15. 05. 2025 09:00 - 17:00
ViennaHouse hotel Bratislava a online
Cieľom konferencie je zhodnotiť vykonávanie pokrokových spôsobov podnikania v energetike, umožnené legislatívou spoločného trhu EÚ a aplikovanou v Čec...

SAPI Energy Conference 2025: Je Slovensko pripravené na väčší podiel OZE?

21. 05. 2025 - 22. 05. 2025
Hotel Senec****
Pozývame Vás na 15. ročník SAPI Energy Conference, ktorá sa uskutoční 21. a 22. mája v Hoteli Senec****. Čaká Vás dvojdňové medzinárodné podujatie pln...

Italsko-české Business Forum „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“

29. 05. 2025 09:00 - 17:00
Parlament ČR, Praha
Business Forum Energy na téma: „Energy for the Future: Innovation for a Sustainable Transition“ je businessová akce organizovaná Italsko-českou obchod...

ENERGY-HUB je moderná nezávislá platforma pre priebežné zdieľanie spravodajstva a analytických článkov z energetického sektora. V rámci nášho portfólia ponúkame monitoring českej, slovenskej aj zahraničnej tlače.

89603
Počet publikovaných noviniek
2092
Počet publikovaných akcií
1183
Počet publikovaných článkov
ENERGY-HUB využívá spravodajstvo ČTK, ktorého obsah je chránený autorským zákonom.
Prepis, šírenie alebo ďalšie sprístupňovanie akéhokoľvek obsahu alebo jeho časti verejnosti je bez predchádzajúceho súhlasu výslovne zakázané.
Drtinova 557/10, 150 00 Praha 5, Česká republika