ČEZ založil novou dceřinou firmu ČEZ Energy, do níž vloží nevýrobní část skupiny
Energetická skupina ČEZ dnes založila svou dceřinou firmu s názvem ČEZ Energy. Do ní chce v následujících měsících vyčlenit prodej a distribuce energií, obchodování nebo energetické služby. Serveru iRozhlas to dnes řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Vyčlenění nevýrobní části podniku do nové firmy je podle analytiků zásadním krokem pro připravované zestátnění společnosti. ČEZ chce vyčlenění stihnout do konce prvního čtvrtletí příštího roku, následně chce vedení skupiny pro novou firmu hledat investory.
ČEZ by podle informací ČTK měl novou dceřinou firmu oficiálně představit ve středu.
Vedení ČEZ v dubnu navrhlo vznik nové dceřiné společnosti, do níž chce ze současné struktury vyčlenit například firmy ČEZ Prodej, ČEZ Distribuce, GasNet, ČEZ ESCO, firmy z tradingu nebo telekomunikační Telco Pro Services. Společnost si v nové dceřiné firmě ponechá minimálně 51procentní podíl, zbylou část nabídne investorům. Návrh v červnu schválila valná hromada podniku.
ČEZ by podle dřívějších informací měl po založení nového podniku začít s oceňováním majetku, který plánuje do firmy přesunout. Vyčleňování jednotlivých částí do nové ČEZ Energy by mělo být postupné. Nejdéle zřejmě potrvá přesunutí části tradingu.
"Máme plán, který ve svém základním scénáři znamená, že někdy na konci roku bychom mohli být připraveni spustit celou operaci, protože už budeme mít nacenění. Budeme mít s poradci rozmyšleno, jakou cestou se vydáme. A to bude, řekněme, někdy koncem roku, nejpozději v prvním čtvrtletí příštího roku," řekl dnes Beneš.
O způsobu následného prodeje menšinového podílu v nové firmě zatím vedení ČEZ nerozhodlo. "Základní scénáře jsou dva. V tuto chvíli máme jedinou jistotu, že se budeme chovat způsobem, abychom z toho pro ČEZ, a. s., vytěžili maximum. Pokud dojdeme k přesvědčení, že to maximum bude IPO, neboli uvedení nového titulu na burzu, tak se vydáme touto cestou. Pokud dojdeme k přesvědčení, že nejlepší je nabídnout to infrastrukturním světovým hráčům, vydáme se touto cestou," řekl šéf ČEZ.
Cena podílu, který chce ČEZ investorům nabídnout, by podle některých analytiků mohla činit 150 miliard korun, možná i více. To by následně mělo firmě usnadnit pozdější výkup stávajících minoritních akcionářů z celé mateřské firmy.
Stát v současnosti drží v ČEZ zhruba 70 procent akcií, zbytek vlastní minoritní akcionáři. Loni ČEZ vydělal 27,4 miliardy korun, čistý zisk firma meziročně snížila o 1,7 miliardy korun. Meziročně se snížily také provozní zisk či výnosy firmy.
Zestátnění společnosti je jedním z deklarovaných cílů současné vlády, která ho odůvodňuje potřebou uvolnit firmě ruce k investicím. Premiér Andrej Babiš (ANO) v minulých měsících avizoval, že kabinet chce proces plného ovládnutí ČEZ stihnout nejpozději do konce stávajícího volebního období v roce 2029.
Související články
Pelhřimov založí energetické společenství, hlavně kvůli slunečním elektrárnám
Pelhřimovští zastupitelé dnes schválili založení Energetického společenství Pelhřimov, hlavně kvůli slunečním elektrárnám. Město z…
Hlavní český distributor plynu navýšil tržby i zisk. Brzy jej ČEZ převede do nové skupiny
Rostoucí tržby i zisky, tržní příležitosti spojené s přechodem od uhlí k plynu, ale také vysoké zadlužení. Taková je situace nejvě…
Distribuce elektřiny letos spolyká desítky miliard. Část vysají nové zdroje
Jen ČEZ Distribuce letos do rozvodných sítí nalije přes 18 miliard korun. Téměř polovinu z této částky spolykají investice, které…
Brno chce koupit podíl drobných akcionářů Brněnských vodáren a kanalizací
Brno chce od drobných akcionářů Brněnských vodáren a kanalizací (BVK) odkoupit akcie. Veřejný návrh smlouvy na koupi akcií schváli…
Josefodolská přehrada na Jablonecku získá za 130 milionů korun další zdroj vody
Další zdroj vody získá přehrada Josefův Důl v Jizerských horách, která zásobuje pitnou vodou značnou část Liberecka včetně krajské…
Kalendář akcí
Konference Energetika 2026
Jesenná konferencia SPNZ 2026
Dny kogenerace 2026
PRO-ENERGY CON 2026
ENERGY-HUB je moderní nezávislá platforma pro průběžné sdílení zpravodajství a analytických článků z energetického sektoru. V rámci našeho portfolia nabízíme monitoring českého, slovenského i zahraničního tisku.